Botrány a lengyeleknél: a hadsereg elhagyott egy rakomány harckocsiaknát, az IKEA-ban kötött ki
A fegyvereket egy dolgozó vette észre a gyár raktárában.
A LETA hírügynökség által idézett kormányközlemény szerint az illegális migráció okozta nyomást figyelembe véve a kabinet úgy döntött, hogy február 10-ig meghosszabbítja a rendkívüli állapotot négy határ menti közigazgatási területen.
A térségben augusztus 11-én bevezetett rendkívüli állapot november 10-én érne véget. Azért vezették be, hogy a határőrök felhatalmazást kapjanak a migránsok visszatoloncolására Fehéroroszországba. Emellett október 6-án 37 kilométer hosszú szögesdrótkerítést kezdtek építeni a fehérorosz határ legkritikusabb szakaszán, és hétfőig a kerítés harmada el is készült.
Marija Golubeva lett belügyminiszter közölte kedden, hogy a lett határőrök továbbra is naponta több tucat illegális bevándorló határsértését akadályozzák meg. Augusztus 10. óta 1785 határsértési kísérlet történt, az év eleje óta 402 határsértőt vettek őrizetbe.
A szóban forgó államok, illetve más uniós tagországok is azzal vádolják Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnököt, hogy az ő rezsimje szállít szándékosan migránsokat az uniós határokhoz, megtorlásul a fehérorosz rendszer elleni nyugati büntetőintézkedésekért.
Lukasenka a szomszédos országokat teszi felelőssé a migránsválságért. Az illegális migráció elleni küzdelem jegyében Lettország néhány évvel ezelőtt bejelentette, hogy korszerűsíti a Fehéroroszországgal közös 173 kilométeres határát, és ennek keretében 135 kilométeren kerítést épít. A projekt becsült költsége 27,6 millió euró volt, és a munkálatoknak 2021-ben kellett volna befejeződniük, de az állami számvevőszék által feltárt szabálytalanságok miatt a kivitelezési folyamat elakadt.
(MTI)
Fotó: Viktor Tolochko / Sputnik / Sputnik via AFP